Tanösvény PDF Nyomtatás E-mail
Írta: --   
2010. január 08. péntek, 18:16

Veresegyházi Tavak Tanösvény

- Tanösvények Budapest körül 6. -

Előzetes bejelentkezés vezetésre:
Tatár Sándor 06 70 210 1242

Letölthető tanösvény füzet

A tanösvény füzet és óvodás változata (Andi és Bandi füzetek) a Tavirózsa termékek oldalon tölthetők le vagy rendelhetők meg!

Angol nyelvű ismertető a Malom-tóról: The unique Malom pond of veresegyház

 

Az egyesületünk által épített és 2005 májusában átadott tanösvény a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság és a WWF Magyarország által indított „Tanösvények Budapest körül” c. sorozat hatodik tagja.

A Malom-tó strandjától induló, 3670 m hosszú tanösvény útvonala négy tó (Malom-, Kocka-, Ivacsi- és Pamut-tavak) körül vezet, melyek közül a több, mint félezer éves Malom-tó 1985 óta természetvédelmi terület.

A 11 állomást számozott akácfacölöpök jelzik, melyekről a színes állat- és növény fotókkal, korabeli térképekkel illusztrált tanösvény füzet ad részletesebb leírást (védett természeti értékek, veszélyeztető tényezők, tájtörténeti, kultúrtörténeti információk). Tavasz végén a Pamut-tó partján dekoratív virágú talajlakó orchideák virágoznak, de kis szerencsével sütkérező mocsári teknősöket is láthatunk. A tó felett, félúton pihenőhely található fapadokkal, faasztallal, a 9. állomáson pedig az ingoványos nádasba pallóút is vezet.

A füzet végén található egy keresztrejtvény és egy értékelő lap is, melyeket kitöltés után, a kiindulási helyre visszatérve, a tájékoztató tábla melletti postaládába kell bedobni. A helyes megfejtők között különböző ajándékokat sorsolunk ki (pl. saját természetvédelmi kiadványainkat).

A térképpel ellátott tanösvény füzettel önállóan is körbe lehet járni a tavakat, azonban érdemes vezetést kérni, mert ennek során olyan érdekességeket is bemutatunk az érdeklődőknek, melyeket egyébként nem tapasztalnának meg.

Három tapasztalt túravezetővel várjuk a tanösvényre bejelentkező csoportokat a hét bármely napján, április elejétől október végéig. A tanösvényen rendszeresen vezetünk csoportokat az óvodás korosztálytól a nyugdíjasig, a hátrányos helyzetűektől a sérült gyermekekig. 2016 végéig 181 túravezetés keretén belül közel 6000 fő látogatott el hozzánk hazánk különböző térségeiből és esetenként külföldről.
A látogatók jelentős része (kb. a fele) Budapestről érkezik, de természetesen a térségből, illetve az ország más tájairól (pl. Tihanyból) is jönnek érdeklődők.

A tanösvény támogatója:

Néhányan, azok közül, akik távolabbról jöttek hozzánk:

• Nemzetközi Pethő Intézet (Budapest) sérült gyermekei
• Zöld Béka Turista Baráti Kör (Budapest) ép és sérült gyermekei   
• Magyar Biológiai Társaság Pedagógus Szakosztálya
• Lengyel, cseh és francia diákok (az Útilapu Hálózattal együtt szervezett önkéntes környezetvédelmi táborból)
• A-Z Nemzetközi Óvoda csoportja (1025 Budapest, Zsolna u. 2.)

Újpesti Nyugdíjasklub

• Óvodás csoport (Bagról)

Kétféle kirándulási útvonal közül lehet választani:

1. Kis kör (a Malom- és a Kocka-tó körül, 1-3, 7-11. állomások, 1070 méter): időigény kb. 2 - 2,5 óra
2. Teljes kör (az összes tó körül, 11 állomás, 3670 méter): időigény kb. 4 - 4,5 óra

Megjegyzés:

Érdemes a tanösvény felkeresésével egybekötni a Veresegyházi Medve Otthon meglátogatását is.

A tanösvény füzet fontosabb árusítóhelyei Veresegyházon:

• Tavi Panzió (Találkozók útja 1.)

• Vargabetű Könyvesbolt (a Fő téren, a Harangkútnál)

A füzet megvásárolható még a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság Zöld Pont Irodájában.

2008-ban jelent meg az „Andi és Bandi a tónál” c. foglalkoztató, képességfejlesztő füzet óvodásoknak, mely a tanösvény élővilágához kapcsolódik, és a Malom-tavat is ábrázoló társasjáték is található benne.

A tanösvény füzet a Tavirózsa termékek oldalon rendelhető meg!

A tanösvény kezdőpontjának (1. állomás, a Malom-tó strandjánál) megközelítése:

• A vonat a Nyugati Pályaudvarról indul óránként, csúcsidőben félóránként (visszafelé ugyanilyen sűrűségű a járat). Veresegyház állomáson kell leszállni, menetidő 50 perc. Itt hátat kell fordítani az állomásnak és egyenesen kell elindulni a Szabadság utcán, mely a Malom-tó strandjánál végződik (ez nem azonos termálfürdővel, mely szintén a Malom-tó közelében van!). Az állomástól kb. 10 perc az út
• Volánbusz járatok: a Gödöllő felől érkező buszok egy része megáll a vasútállomáson, a Fót felől érkező buszról a Mogyoródi úti megállónál kell leszállni. Innen kb. 10 perc az út a Malom-tóig, illetve a tanösvényig
• Az M3-as autópályáról Gödöllőnél kell lehajtani, majd Szada, Veresegyház az útvonal
• Országúton Fóton, majd Csomádon át juthatnak el Veresegyházra

Érdekességek a tanösvényről

Tanösvényünkről már számos elektronikus és írott médium tudósított:

Duna TV („Talpalatnyi Zöld” c. műsor, 2005. június 17.)
Kossuth Rádió („Kék bolygó, Oxigén” c. műsorok, 2005, 2006, 2007, 2008)
Petőfi Rádió („TerepjáróZöld válasz” c. műsorok, 2005. július 19., augusztus 5.)
Magyar Turista c. magazin (2007. március)
Élet és Tudomány (2005. november, LX. évf., 44. sz.)
National Geographic honlapja

Fotók, videók

A tanösvényről fotókat a Képtárban is találhat!
Az elmúlt években a kirándulók sok érdekes dolgot megfigyelhettek a tavak körül. Láttunk már lárvabőrből kibújó szitakötőt, mentettünk már meg eldobott műanyag palackba szorult rákot, de a leglátványosabb jelenet az volt, amikor egy vízisikló éppen egy hatalmas békát kebelezett be. Lásd az alábbi videót!

Békaevő sikló - videó


Vélemények, kapott levelek a túravezetések kapcsán

A kirándulók véleménye a tanösvényről

2007-ben – egy szakdolgozat keretén belül – megtörtént a tanösvény átfogó értékelése is. Az anonim kérdőíves felmérés szerint a környezeti nevelési vonzerő/hatás tekintetében a látogatók 69 %-a kiváló minősítést adott a tanösvénynek. Az ötös skálán történt összesített értékelés során a válaszadók 56 %-a kiváló, 38 %-a pedig jó minősítést adott. A kirándulók 90 százaléka úgy tervezi, hogy újra eljön a tanösvényre.

2009. április 7-ei e-mail:

„Árnyas óvodások voltak a minap…
Életre szóló élmény, repestek, napok óta erről van szó, hatalmas élmény.
Rengeteget tanultak, tapasztalatból, ami több, mint bármilyen tankönyv, mint tudjuk…
És ezt egy apuka mesélte, nem üzente, csak úgy, biciklizés közben, arra járva elmesélte nekem.”

F.H.

• Az Állatsziget oklevele (2007. augusztus)
• Fabriczius József Általános Iskola (Veresegyház) köszönő levele (2007. május 15.)
• Mézesvölgyi Általános Iskola (Veresegyház) köszönő levele (2007)
• Zöld Béka Turista Baráti Kör oklevele (2006)
• Nemzetközi Pethő Intézet gyermekeinek köszönő levele (2009. június)

 

 

 

Módosítás dátuma: 2024. március 07. csütörtök, 10:58
 

Tavirózsa a Facebook-on!